nauka języka obcego

O tym, że nauka języka jest w dzisiejszych czasach nie tylko opłacalna, ale wręcz niezbędna do zaistnienia na rynku pracy, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Umiejętność porozumienia się z obcokrajowcem znacznie zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia, dlatego warto odbyć dodatkowy kurs językowy. Jak jednak okaże się najlepsza metoda nauki języka? Czy lepiej postawić na kurs stacjonarny czy online?

Kurs stacjonarny

Kurs stacjonarny to standardowa metoda nauki, którą oferuje każda szkoła językowa. Tego typu sposób zdobywania wiedzy jest bardzo korzystny z punktu widzenia korygowania błędów i szybkiego uzupełniania braków. Bezpośredni kontakt z profesjonalnym lektorem jest niepodważalnym atutem, który znacznie usprawnia zdobywanie językowej wiedzy. Dodatkową zaletą jest obcowanie z ludźmi, członkami grupy, od których też wiele się nauczymy. Warto jednak wybierać takie szkoły językowe, które oferują kursy językowe w grupach, których liczebność nie będzie przekraczała sześciu osób. Im większy tłum podczas nauki, tym mniejsza ilość czasu poświęconego jednostce, a tym samym słabsze efekty rozwoju umiejętności.

Kurs online

Z kolei kurs online to idealna propozycja dla tych, którzy nie mają zbyt dużo wolnego czasu lub pracują w trybie nieregularnym. Pamiętajmy, że kurs językowy stacjonarny, to konieczność uczęszczania na zajęcia w konkretnych dniach i na konkretną godzinę. Wiele osób nie może sobie na to pozwolić. Kurs online oferuje wyjście z tej sytuacji. To możliwość odbywania lekcji w dowolnym momencie. Kolejnym atutem dla wielu ludzi może być brak grup i indywidualna nauka. To duża zaleta przede wszystkim dla osób nieśmiałych. Indywidualna nauka sprzyja także efektywności przyswajania wiedzy. Pamiętajmy jednak, że bezpośredni kontakt z lektorem, to możliwość dopytania i rozwiania wątpliwości w każdej chwili.

Co wybrać?

Jaka będzie zatem najlepsza metoda nauki języka? Obydwie formy są korzystne. Przy ich doborze warto kierować się własnymi możliwościami i preferencjami, na które składają się:

  • dysponowanie czasem wolnym
  • możliwość regularnego uczestnictwa w zajęciach bądź jej brak
  • podejście do nauki z obcymi ludźmi
  • komunikatywność/nieśmiałość