Utrata zębów, spowodowana np. chorobą, wypadkiem czy zwykłym zaniedbaniem, zazwyczaj wywołuje spory dyskomfort. Wiąże się to niejednokrotnie z bólem, brakiem możliwości prawidłowego gryzienia czy mówienia, ale także kwestią wizualną. Estetykę uśmiechu można jednak poprawić – pomaga w tym nowoczesna implantologia. Dzięki niej odbudowa uzębienia przestaje być problemem.
Implanty zębów
Implanty zębów to tytanowe elementy, wszczepiane pacjentowi w kość, w której wcześniej znajdował się naturalny ząb. Dzięki temu można cieszyć się pełnym uzębieniem przez długie lata – nowoczesna implantologia gwarantuje bowiem trwałość efektu. Chcąc wstawić implanty zębów, należy zapisać się na wizytę w wybranym gabinecie stomatologicznym w celu konsultacji, wywiadu i omówienia wszystkich etapów leczenia. Wykonane zostają wówczas również określone badania (np. RTG). Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent otrzymuje miejscowe znieczulenie, które likwiduje odczuwanie jakiegokolwiek bólu. Główne zadanie lekarza opiera się na wykonaniu otworu w kości, by móc ulokować w nich implanty zębów. Po kilkunastu tygodniach, gdy całość odpowiednio się zrośnie, można dokonać zamocowania na nich elementów protetycznych. Trzeba podkreślić, że zalety implantów dotyczą również ich naturalnego i bardzo estetycznego wyglądu. Pacjent może zdecydować o ich odcieniu, rozmiarze czy kształcie. W efekcie implanty są nie do odróżnienia od pozostałego uzębienia. Nie należy obawiać się też żadnych reakcji alergicznych. Implanty zębów wykonane są zawsze z takich materiałów, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu człowieka. Sam zabieg również nie jest groźny ani szczególnie skomplikowany. Ewentualny dyskomfort można zredukować za pomocą środków przeciwbólowych.
Dla kogo?
Na implanty zębów może zdecydować się niemal każdy, choć nie jest tajemnicą, że zabieg ten przeprowadzany jest najczęściej u osób w średnim i starszym wieku. Nowoczesna implantologia nie zakłada też żadnych trwałych przeciwwskazań, jednak zabieg nie jest wykonywany m.in. u ciężarnych, a także u dzieci i nastolatków (chodzi tu o zakończenie rozwoju kostnego). Nie ma również ograniczeń związanych z ilością wszczepów. Implanty zębów mogą być wstawiane nie tylko pojedynczo, ale nawet w przypadku całkowitego braku uzębienia. Warto wiedzieć też, że nowoczesna implantologia pozwala na wszczepienie ich nawet w tych miejscach, w których od bardzo długiego czasu nie ma już naturalnego zęba. Wymieniając zalety implantów trzeba również powiedzieć, że umożliwiają one w 100% sprawne wykonywanie wszystkich czynności związanych z jamą ustną, jak gryzienie czy żucie.